Sort by

ciara has logged 208 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
03
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Superman

Superman

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★
Edit this entry  
15
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★
Edit this entry  
15
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1966
×
★★★½
Edit this entry  
14
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry