Sort by

rischka has logged 43 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kaliya Mardan

Kaliya Mardan

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shara

Shara

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Georgian Ancient Songs

Georgian Ancient Songs

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tudzhi

Tudzhi

1964
×
★★★
Edit this entry  
28
Circle of the Sun

Circle of the Sun

1960
×
★★★½
Edit this entry  
27
Queen Kelly

Queen Kelly

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Quick Billy

Quick Billy

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Repentance

Repentance

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
God's Comedy

God's Comedy

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Horse Thief

The Horse Thief

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Oh! Man

Oh! Man

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Enclosed Valley

The Enclosed Valley

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tropical Paths

Tropical Paths

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Street

In the Street

1948
×
★★★★
Edit this entry  
18
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blazing Sun

The Blazing Sun

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cossacks in Exile

Cossacks in Exile

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Secret of Convict Lake

The Secret of Convict Lake

1951
×
★★★½
Edit this entry  
13
I, the Worst of All

I, the Worst of All

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Ruhr

Ruhr

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Seaside Village

The Seaside Village

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pastorale

Pastorale

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Queen

The Queen

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dance Card

Dance Card

1937
×
★★★
Edit this entry  
09
The First Lad

The First Lad

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Diary of a Lost Girl

Diary of a Lost Girl

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★½
Edit this entry  
07
Heat Lightning

Heat Lightning

1934
×
★★★½
Edit this entry  
07
From Saturday to Sunday

From Saturday to Sunday

1931
×
★★★★
Edit this entry  
06
From the Pole to the Equator

From the Pole to the Equator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dark Is the Night

Dark Is the Night

1945
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tropicália

Tropicália

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Behind Locked Doors

Behind Locked Doors

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Summer Clouds

Summer Clouds

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Vassilisa the Beautiful

Vassilisa the Beautiful

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry