Sort by

jourdain has logged 990 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Heart Is a Lonely Hunter

The Heart Is a Lonely Hunter

1968
×
Read the review Edit this entry  
31
Social Butterfly

Social Butterfly

2013
×
Edit this entry  
31
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
Edit this entry  
31
The Sting

The Sting

1973
×
Edit this entry  
30
Made in Heaven

Made in Heaven

1987
×
Edit this entry  
30
I Dream You Dream of Me

I Dream You Dream of Me

2018
×
Edit this entry  
30
A Moment in Love

A Moment in Love

1956
×
Edit this entry  
30
The Rose of Manila

The Rose of Manila

2020
×
Edit this entry  
30
Slip

Slip

2019
×
Edit this entry  
30
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
29
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
Edit this entry  
29
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
Edit this entry  
29
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
Edit this entry  
28
Vagabond

Vagabond

1985
×
Edit this entry  
28
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
Edit this entry  
27
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
26
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
Edit this entry  
26
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
Read the review Edit this entry  
26
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
Edit this entry  
25
Stepmom

Stepmom

1998
×
Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★
Edit this entry  
25
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
Edit this entry  
25
Good Morning

Good Morning

2007
×
Edit this entry  
25
Angst

Angst

1983
×
Edit this entry  
24
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The King's Man

The King's Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Edit this entry  
23
Mistletoe & Menorahs

Mistletoe & Menorahs

2019
×
½
Edit this entry  
22
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

2006
×
Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Maids

The Maids

1975
×
Read the review Edit this entry  
21
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
Edit this entry  
21
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
Edit this entry  
20
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry