Sort by

Rinse has logged 215 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Edit this entry  
26
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
FLCL

FLCL

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Death Note Relight 1: Visions of a God

Death Note Relight 1: Visions of a God

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
05
Berserk

Berserk

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stripes

Stripes

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry