Sort by

Riley has logged 106 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
Edit this entry  
31
Duel to the Death

Duel to the Death

1983
×
★★★★
Edit this entry  
31
Once a Thief

Once a Thief

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
Read the review Edit this entry  
29
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Broadway by Light

Broadway by Light

1958
×
Edit this entry  
29
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★
Edit this entry  
29
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slowdive: Souvlaki

Slowdive: Souvlaki

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Alien from L.A.

Alien from L.A.

1988
×
★★
Edit this entry  
27
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
Read the review Edit this entry  
27
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wide Awake

Wide Awake

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Praying with Anger

Praying with Anger

1992
×
★½
Edit this entry  
26
Gloria

Gloria

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wild in the Streets

Wild in the Streets

1968
×
★½
Edit this entry  
25
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Worlds

Worlds

2021
×
Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Long Season Revue

The Long Season Revue

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brainscan

Brainscan

1994
×
★★
Edit this entry  
23
24 City

24 City

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
After Earth

After Earth

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
N.Y., N.Y.

N.Y., N.Y.

1957
×
★★
Edit this entry  
21
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
21
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
The Happening

The Happening

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
Edit this entry  
20
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
Edit this entry  
20
Aquaslash

Aquaslash

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Basilisks

The Basilisks

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Snowman

The Snowman

1995
×
Edit this entry