Sort by

Riley has logged 66 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
Edit this entry  
30
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Read the review Edit this entry  
28
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Undone

Undone

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Torque

Torque

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Not Everything That Flies Is a Bird

Not Everything That Flies Is a Bird

1970
×
Edit this entry  
20
Platoon

Platoon

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
American Factory

American Factory

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
Read the review Edit this entry  
17
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Night of Fear

Night of Fear

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Circle

Circle

2015
×
Edit this entry  
14
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
Edit this entry  
12
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry