Sort by

Rick has logged 423 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Forced Vengeance

Forced Vengeance

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abbott and Costello Meet the Invisible Man

Abbott and Costello Meet the Invisible Man

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trail of the Pink Panther

Trail of the Pink Panther

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Honkytonk Man

Honkytonk Man

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hotel for the Holidays

Hotel for the Holidays

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances

Frances

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Toy

The Toy

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mazes and Monsters

Mazes and Monsters

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Still of the Night

Still of the Night

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creature with the Atom Brain

Creature with the Atom Brain

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Darby and the Dead

Darby and the Dead

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fugitive Kind

The Fugitive Kind

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cleopatra

Cleopatra

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
For Pete's Sake

For Pete's Sake

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Call Me Bruce?

They Call Me Bruce?

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry