Sort by

Richard has logged 67 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Super 8

Super 8

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
15
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry