Sort by

rickycaldwell has logged 442 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ring of Fire II: Blood and Steel

Ring of Fire II: Blood and Steel

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Celia

Celia

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kadaicha

Kadaicha

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dreaming

The Dreaming

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ring of Fire

Ring of Fire

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tilbury

Tilbury

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Private Wars

Private Wars

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Power Within

The Power Within

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Tomorrow

No Tomorrow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Escape, No Return

No Escape, No Return

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lake of the Dead

Lake of the Dead

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Leptirica

Leptirica

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Creature

Creature

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
TC 2000

TC 2000

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Steel and Lace

Steel and Lace

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tiger Claws III: The Final Conflict

Tiger Claws III: The Final Conflict

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tiger Claws II

Tiger Claws II

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tiger Claws

Tiger Claws

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Trauma

Trauma

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Visitants

The Visitants

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Jim, the World's Greatest

Jim, the World's Greatest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bandidos

Bandidos

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Into the Sun

Into the Sun

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kenny & Company

Kenny & Company

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Death Valley

Death Valley

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blood Theatre

Blood Theatre

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Name Is Pecos

My Name Is Pecos

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Out of Reach

Out of Reach

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clementine

Clementine

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Evil Come Evil Go

Evil Come Evil Go

1972
×
Read the review Edit this entry