Rich has logged 25 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fugitive

The Fugitive

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Klute

Klute

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild River

Wild River

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Design for Living

Design for Living

1933
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Matinee

Matinee

1993
×
Read the review Edit this entry