Rich has logged 245 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ringu

Ringu

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Time to Love and a Time to Die

A Time to Love and a Time to Die

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Two in the Wave

Two in the Wave

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Loved Women

The Man Who Loved Women

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Gorgeous Girl Like Me

A Gorgeous Girl Like Me

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Separation

A Separation

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Amour

Amour

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
if....

if....

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
Read the review Edit this entry