Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Network

Network

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
Read the review Edit this entry  
27
La Strada

La Strada

1954
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brute Force

Brute Force

1947
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Read the review Edit this entry  
09
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Patton

Patton

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hurricane

The Hurricane

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rio Lobo

Rio Lobo

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider

Spider

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The African Queen

The African Queen

1951
×
Read the review Edit this entry  
25
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
Read the review Edit this entry  
24
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
Read the review Edit this entry  
22
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Hurrah

The Last Hurrah

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gideon's Day

Gideon's Day

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry