richardtines has logged 121 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pull My Daisy

Pull My Daisy

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

Ben Boyer and the Phenomenology of Automobile Branding

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't

Don't

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
From Hell

From Hell

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything: Gameplay Film

Everything: Gameplay Film

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
24: Redemption

24: Redemption

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
The Future Perfect

The Future Perfect

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Future

The Future

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mold

Mold

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Strangeland

Strangeland

1998
×
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
She's All That

She's All That

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Crooked Rot

Crooked Rot

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Smoking

Smoking

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
NewsHits

NewsHits

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Bubble

Johnny Bubble

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw

Saw

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Henry & June

Henry & June

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry