Sort by

Eve has logged 54 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Accidental Husband

The Accidental Husband

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Movie: The Princess Bride

Home Movie: The Princess Bride

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Role Models

Role Models

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Camp X-Ray

Camp X-Ray

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
Read the review Edit this entry  
17
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inseparable Bros

Inseparable Bros

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How High

How High

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Caché

Caché

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Run, Fatboy, Run

Run, Fatboy, Run

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drowning Mona

Drowning Mona

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Trolls

Trolls

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry