• The Worst Ones

    The Worst Ones

    ★★★★½

    SO SO GOOD

    Woke up at 7am to see this at 8:30 and it kept me awake the whole time—what a feat. Felt like Kiarostami meets ‘The Class’ (fitting seeing that ‘The Class’ won the Palm d’Or at Cannes in 2008). 

    I love love loved these characters. They felt so brilliantly real. “I want to see real emotion.” Crafting these characters’ lives through the lens of a based-on their real lives movie set was brilliant. It involved the audience as…

  • Stars at Noon

    Stars at Noon

    ★★★★

    Saw this premiere at Cannes for what was one of the best days of my life. 

    It’s the English-language White Material. It’s everything that I was hoping it would be. Claire Denis is one of my favorite filmmakers—I constantly analyze her work— yet her apathetic approach to death that is used in most of her films shocks me every time. There’s just so much to her work. From the music down to the costumes. She’s a legend.

  • Decision to Leave

    Decision to Leave

    ★★★½

    UUUUURGH. yeah no. Acting great. Cinematography great. Score great. Maybe it’s harsh but all of those things don’t seem very revolutionary when it comes to Korean cinema. In the past five years they’ve consistently put out only the highest quality of production. 

    But the story didn’t wow me. Felt very very similar to Burning so much so that I couldn’t draw anything new from Decision to Leave. In addition, the second half was disappointingly repetitive and slightly inconsistent. Expect so much more from Park Chan-wook.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    I cried in a supermarket while on FaceTime with my mom after this.

    This is what happens when the Russo brothers take on projects with actual inventive and cohesive scripts. It’s such a blessing that this film was made. Amazing.

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★★

    Holy shittttt I’ve been sleeping on early Scorsese. Like this was actually brilliant. I know he’s a renowned cinephile, but I never really saw evidence of it until this film. Every shot is filled with homages to 50s film noir and Hitchcockian thrillers. Made my heart beat out of my chest for 90 minutes. 


    Also THE TEDDYBEAR SCENE?!! My god.

  • 365 Days: This Day

    365 Days: This Day

    ½

    AHAHAHAHAHAHAGA This was atrocious! More!

  • Plus One

    Plus One

    ★★★½

    This had such a tight script for a Netflix rom-com. There’s truly so much more that you can get out of the rom-com genre if writers took the time to actually flesh out their characters. 

    While the back half of the film got a little wonky, the humorous and awkwardly loving connection  between the two leads was so enchanting. I enjoyed spending time with them.

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★★½

    This was so entertaining and factually accurate considering the amount of one direction fangirls who disobeyed their mothers to witness a boyband’s concert.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★½

    I still see murakami’s work as heavily literary at its best but as an attempt to translate it on screen, this was pretty flawless ngl

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    Can’t believe I’m saying this, but looking at how the Oscars panned out—I think this film is underrated?

    While the casual viewer could chalk up the film’s subtlety to another boring Oscar-bait story, those understated elements made the film for me. 

    From the direction to the set design to the script adaptation to the performances. Solid, solid, solid, solid.

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★

    My favorite Batman (not necessarily Bruce Wayne) and Gotham to date. Absolutely gorgeous in a way that I found much more risky and ultimately engaging than the Dark Knight. 

    This is not to undermine the Dark Knight which is not only my favorite superhero movie but one of my favorite movies altogether. However, The Batman set out to conquer new narratives with the tasteful influence of Hitchcock, Fincher, and many of the filmmakers of 1970s New Hollywood.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★½

    Wait this was actually really sad