Rian has logged 630 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Little Match Seller

The Little Match Seller

1902
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
George Carlin: Complaints & Grievances

George Carlin: Complaints & Grievances

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Genre

Genre

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★
Edit this entry  
11
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Whole Wide World

The Whole Wide World

1996
×
★½
Edit this entry  
03
George Carlin: Life Is Worth Losing

George Carlin: Life Is Worth Losing

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Validation

Validation

2007
×
★★
Edit this entry  
03
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
George Carlin: Jammin' in New York

George Carlin: Jammin' in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★½
Edit this entry  
26
Dave Chappelle: For What It's Worth

Dave Chappelle: For What It's Worth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Zombie in a Penguin Suit

Zombie in a Penguin Suit

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Tramway

Tramway

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★½
Edit this entry  
20
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mist

The Mist

2007
×
★½
Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★½
Edit this entry