Sort by

Rhys has logged 298 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Friday

Friday

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry