Sort by

Alyssa has logged 230 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sada

Sada

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
Edit this entry  
29
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dover Boys at Pimento University

The Dover Boys at Pimento University

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Japan Sinks

Japan Sinks

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lifeline

Lifeline

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
The New ‘On Cinema’ Oscar Special

The New ‘On Cinema’ Oscar Special

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Trial

The Trial

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry