• The Pod Generation

    The Pod Generation

    ★★★★

    emilia when they let chiwetel keep his accent: 🤨

  • Red, White & Royal Blue

    Red, White & Royal Blue

    ★★★½

    double featured this with heartstopper 2 and now i have cotton candy swirling through my neural pathways

  • Watching the Detectives

    Watching the Detectives

    ★★★

    literally adam and eve

  • No Hard Feelings

    No Hard Feelings

    ★★★

    now if they’d used the other maneater……

  • Secret Invasion

    Secret Invasion

    do you know how hard you have to actively work to make a show about a literal alien invasion starring emilia clarke, jackson, ben mendelsohn and martin freeman painfully boring

  • Barbie

    Barbie

    ★★★½

    cheeks HURTING heart ACHING

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★★

    actually one day people will realize just how well rebecca ferguson understood the assignment with these movies

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★★½

    they took the SOUL out of it

  • Black Mirror: Demon 79

    Black Mirror: Demon 79

    ★★

    good omens RIPOFF

  • Kramer vs. Kramer

    Kramer vs. Kramer

    ★★★★½

    i was trying to pin point what was working so well for dustin hoffman in this movie other than stepping up as a father and i realized that he looks and dresses exactly like alex turner does today

  • The Glass Castle

    The Glass Castle

    ★★

    barely scratched the surface of what the book was really about. it dug its own grave by not being bold and cutting out some of the books’ most important parts and as a result depriving itself of strong, raw moments. woody was perfectly cast and i liked the focus on the father-daughter relationship, but i can’t believe the script glossed over the extreme poverty aspect of jeanette’s childhood as well as the behavior of her mother (why naomi had no…

  • The Royal Tenenbaums

    The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

    forgiving family even when it makes you look stupid always pays off ❤️‍🩹