Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★
Edit this entry  
02
The Pod Generation

The Pod Generation

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nimona

Nimona

2023
×
★★½
Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
19
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

National Theatre Live: A Midsummer Night's Dream

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★
Edit this entry  
06
Good Omens: Lockdown

Good Omens: Lockdown

2020
×
Edit this entry  
01
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
Edit this entry  
30
National Theatre Live: Amadeus

National Theatre Live: Amadeus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Secret Invasion

Secret Invasion

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
National Theatre Live: Amadeus

National Theatre Live: Amadeus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
National Theatre Live: The Seagull

National Theatre Live: The Seagull

2022
×
★★
Edit this entry  
16
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★
Edit this entry  
13
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Mirror: Demon 79

Black Mirror: Demon 79

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Mirror: Mazey Day

Black Mirror: Mazey Day

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Mirror: Beyond the Sea

Black Mirror: Beyond the Sea

2023
×
★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: Loch Henry

Black Mirror: Loch Henry

2023
×
★★★★
Edit this entry  
18
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★½
Edit this entry  
18
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
★★★
Edit this entry  
17
Extraction 2

Extraction 2

2023
×
★★★½
Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Edit this entry  
08
Bubble Bath

Bubble Bath

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Edit this entry  
04
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Edit this entry