Sort by

Marian has logged 346 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Matt Shepard Is a Friend of Mine

Matt Shepard Is a Friend of Mine

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Girls Burn Fast

Blue Girls Burn Fast

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
White Girl

White Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Of Girls and Horses

Of Girls and Horses

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sully

Sully

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowden

Snowden

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Laggies

Laggies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl in the Photographs

The Girl in the Photographs

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Jean of the Joneses

Jean of the Joneses

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Comet

Comet

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Forest

The Forest

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Friend Request

Friend Request

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry