Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Brothers

Brothers

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Butter

Butter

2011
×
★½
Edit this entry  
13
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
In Time

In Time

2011
×
★★½
Edit this entry  
01
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
Edit this entry  
28
Not Another Happy Ending

Not Another Happy Ending

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jolene

Jolene

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Watchmen

Watchmen

2019
×
Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Legend

Legend

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
Edit this entry  
06
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Edit this entry  
02
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
29
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
29
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
22
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★½
Edit this entry  
18
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★
Edit this entry