Sort by

Jon has logged 204 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Embattled

Embattled

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shopgirl

Shopgirl

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Swallow

Swallow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Santo and Blue Demon Against the Monsters

Santo and Blue Demon Against the Monsters

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Equinox

Equinox

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Razorback

Razorback

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vamps

Vamps

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Buddy Holly Story

The Buddy Holly Story

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Backbeat

Backbeat

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry