• Knights of Newgate

    ★★★

  • Cherry

    ★★

  • Censor

    ★★

  • Free Lunch Express

    ½

  • Mank

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Evil Takes Root

    ★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★

  • Run Hide Fight

    ★★

  • One Night in Miami...

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★

  • Midsommar

    ★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Freaks

    ★★

  • The Favourite

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • First Reformed

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Evil Within

    ★★★

  • Ingrid Goes West

    ★★★½

  • Under the Shadow

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★

  • Under the Skin

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★½

  • The Master

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★½

  • Children of Men

    ★★★½

  • Inside Man

    ★★½

  • Game 6

    ★★★½

  • Love Liza

    ★★★

  • Panic Room

    ★★★

  • Lantana

    ★★★

  • Along Came a Spider

    ★★½

  • Me, Myself & Irene

    ★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★½

  • Bringing Out the Dead

    ★★★★

  • Double Jeopardy

    ★★

  • The Bone Collector

    ★★½

  • Titanic

    ★★★

  • Kiss the Girls

    ★★½

  • The Spanish Prisoner

    ★★★½

  • Hard Eight

    ★★★★

  • Home for the Holidays

    ★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Cobb

    ★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Satantango

    ★★★★½

  • Hot Shots! Part Deux

    ★★★

  • Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

    ★★★★½

  • Slacker

    ★★★½

  • Dead Calm

    ★★½

  • Leviathan

    ★★½

  • Morgan's Cake

    ★★★½

  • Midnight Run

    ★★★½

  • The Mosquito Coast

    ★★★

  • 2010

    ★★★★

  • Crimes of Passion

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Ms .45

    ★★★★

  • Dressed to Kill

    ★★★★

  • The Silent Partner

    ★★★★

  • Capricorn One

    ★★★½

  • Sorcerer

    ★★★★

  • The Last Wave

    ★★★★

  • Obsession

    ★★★½

  • Family Plot

    ★★★

  • All the President's Men

    ★★★★½