Sort by

reviewofcinem has logged 73 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Stardust

Stardust

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shaft

Shaft

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ciske the Rat

Ciske the Rat

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Little Crumb

Little Crumb

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Saint

Saint

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
New Kids Nitro

New Kids Nitro

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Water Horse

The Water Horse

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry