Sort by

revchu has logged 97 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Atanarjuat: The Fast Runner

Atanarjuat: The Fast Runner

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★
Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★
Edit this entry  
28
Punishment Room

Punishment Room

1956
×
★★
Edit this entry  
28
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lost Thing

The Lost Thing

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Madagascar, a Journey Diary

Madagascar, a Journey Diary

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Head Over Heels

Head Over Heels

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Dam Keeper

The Dam Keeper

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
M.A.M.Ó.N.: Monitor Against Mexicans Over Nationwide

M.A.M.Ó.N.: Monitor Against Mexicans Over Nationwide

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Three Cheers for the Whale

Three Cheers for the Whale

1972
×
★★½
Edit this entry  
28
Zoo Piece

Zoo Piece

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
Slon Tango

Slon Tango

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Owl Is an Owl Is an Owl

An Owl Is an Owl Is an Owl

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bullfight in Okinawa

Bullfight in Okinawa

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★½
Edit this entry  
27
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Coyote

Coyote

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mr Madila

Mr Madila

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Day with the Boys

A Day with the Boys

1969
×
★★★½
Edit this entry  
21
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rurouni Kenshin: Requiem for the Ishin Patriots

Rurouni Kenshin: Requiem for the Ishin Patriots

1997
×
★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
★½
Edit this entry  
16
The Terrible Turkish Executioner

The Terrible Turkish Executioner

1904
×
★★★½
Edit this entry  
15
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Suicide

The Suicide

1978
×
★★
Edit this entry  
15
Logorama

Logorama

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Crazy Ray

The Crazy Ray

1924
×
★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Memories

Memories

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Restaurant of Many Orders

The Restaurant of Many Orders

1993
×
★★½
Edit this entry  
13
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★½
Edit this entry