Sort by

revchu has logged 604 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Jack's Dream

Jack's Dream

1938
×
★★★
Edit this entry  
29
The Demon

The Demon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mutations

Mutations

1972
×
★★½
Edit this entry  
29
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planet Earth II

Planet Earth II

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hannibal Buress: Animal Furnace

Hannibal Buress: Animal Furnace

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★½
Edit this entry  
25
66 Scenes from America

66 Scenes from America

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyewash

Eyewash

1959
×
★★
Edit this entry  
24
Conflict

Conflict

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Children Who Draw

Children Who Draw

1956
×
★★★
Edit this entry  
24
Three Orphan Kittens

Three Orphan Kittens

1935
×
★★½
Edit this entry  
24
Fantasy

Fantasy

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spies

Spies

1943
×
★★★
Edit this entry  
23
Coming!! Snafu

Coming!! Snafu

1943
×
★★
Edit this entry  
23
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jim Gaffigan: Cinco

Jim Gaffigan: Cinco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dots

Dots

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Achooo Mr. Kerrooschev

Achooo Mr. Kerrooschev

1960
×
★★
Edit this entry  
22
Supervenus

Supervenus

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
So Is This

So Is This

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
XX

XX

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★½
Edit this entry  
16
Wilson

Wilson

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pickpocket

Pickpocket

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★
Edit this entry  
05
Lemon

Lemon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry