Sort by

RetroMovieNerd has logged 204 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cabo Blanco

Cabo Blanco

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Island of the Fishmen

Island of the Fishmen

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Laserblast

Laserblast

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mirrors

Mirrors

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daredevil Drivers

Daredevil Drivers

1978
×
Read the review Edit this entry  
21
Tentacles

Tentacles

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad

Bad

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Real Bruce Lee

The Real Bruce Lee

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Embryo

Embryo

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Black, Mr. Hyde

Dr. Black, Mr. Hyde

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Gladiator

The Gladiator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Winds of Autumn

The Winds of Autumn

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Escape to Witch Mountain

Escape to Witch Mountain

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beast

The Beast

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Report to the Commissioner

Report to the Commissioner

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Who?

Who?

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Sugar Hill

Sugar Hill

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Arena

The Arena

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Game

The Big Game

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Nothing But the Night

Nothing But the Night

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shamus

Shamus

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Passion of Mind

Passion of Mind

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Convent

The Convent

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
DragonHeart: A New Beginning

DragonHeart: A New Beginning

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Time at the Top

Time at the Top

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scorpio One

Scorpio One

1998
×
Read the review Edit this entry  
16
The Prophecy II

The Prophecy II

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Replacement Killers

The Replacement Killers

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Habitat

Habitat

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nurse

The Nurse

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Strategic Command

Strategic Command

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grave

The Grave

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Real Thing

The Real Thing

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Terrified

Terrified

1995
×
Read the review Edit this entry  
05
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Storybook

Storybook

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lost in Africa

Lost in Africa

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss and Be Killed

Kiss and Be Killed

1991
×
Read the review Edit this entry  
29
3 Ninjas Knuckle Up

3 Ninjas Knuckle Up

1995
×
Read the review Edit this entry  
28
Freejack

Freejack

1992
×
★★
Read the review Edit this entry