Sort by

Estéban has logged 179 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
What We Wanted

What We Wanted

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★
Edit this entry  
18
Serpentine Dance by Lina Esbrard

Serpentine Dance by Lina Esbrard

1902
×
★★½
Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Angels' Melancholia

The Angels' Melancholia

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lumiere's Train (Arriving at the Station)

Lumiere's Train (Arriving at the Station)

1979
×
Read the review Edit this entry  
26
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pára-me de Repente o Pensamento

Pára-me de Repente o Pensamento

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Final Cut: Ladies and Gentlemen

Final Cut: Ladies and Gentlemen

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Taxidermia

Taxidermia

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ritual

Ritual

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blue Spring

Blue Spring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry