• Chernobyl

    Chernobyl

    ★★★★★

    When, "based on a true story" is actually Terrifying.

  • From Dusk Till Dawn

    From Dusk Till Dawn

    ★★★

    B-movie horror with a good cast and director. You can tell Tarantino had a blast acting in this movie. It had lots of scenes mixed with Hilarity and gore. wild plot with enough action to be a fun watch.

  • Day of the Dead

    Day of the Dead

    ★★★

    Pure shock value gore and I loved it. The death-by-zombie scenes were some of the most grotesque I've seen in a zombie movie. I like the subtle nod to Mary Shelley's Classic Horror Story, "Frankenstein". George A. Romero is the zombie genre King.

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★★

    Every run-and-gun Zombie movie nowadays tries to be as entertaining as George A. Romero's Dawn of The Dead. The practical effects are outdated but the quick transitioning from one horror scene to another was great.

  • Point Break

    Point Break

    ★★★★

    "𝒀𝒐𝒖𝒏𝒈, 𝑫𝒖𝒎𝒃, 𝒂𝒏𝒅 𝑭𝒖𝒍𝒍 𝒐𝒇 𝑪𝒖𝒎"

    The early 90's encapsulated in a Feature Film. Keanu Reeves is at his Hottest (figuratively and Literally), Patrick Swayze plays a great surfer guru antagonist, and Gary Busey as the buddy cop is entertaining. Very Radical action thriller movie.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    "𝑶𝒉, 𝒘𝒉𝒂𝒕 𝒂 𝒅𝒂𝒚… 𝑾𝒉𝒂𝒕 𝒂 𝒍𝒐𝒗𝒆𝒍𝒚 𝒅𝒂𝒚!"

    One of the Greatest Action Movies of the last ten years. George Miller tops His Previous works in this Operatic, Post-Apocalyptic, Action-Packed Masterpiece of a film. I was instantly hooked by the insane universe that George miller's mad max is set in. You cant ask for better storytelling or more meaningful characters. Sadly, there were no penguins dancing in the Arctic.

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★

    George Romero's Night of the living dead is a timeless classic. Even though zombies have become a pop culture trope, this movie remains entertaining. Apart from flesh-eating zombies being gunned down, it has drama infused in with the horrors of the living dead roaming the earth. This might be the best low budget horror movie ever made.

  • Flags of Our Fathers

    Flags of Our Fathers

    ★★★

    Clint Eastwood pays a nice Homage to those who fought in World War 2. I'm not caught up on my history channel docuseries, so I had no idea about the controversy surrounding the flag of Iwo Jima. However, its a pretty good film to watch if you've got time to kill.

  • Dracula

    Dracula

    ★★★

    I think i enjoyed Jack more. Not my personal favorite film of Coppola's late career. The scenes seemed very over the top and the acting was so over dramatic. I'm a fan of Keanu's almost stoic acting, but he should not have been cast in this movie. I did like the setup to the world in which Dracula exists and him being portrayed as a seductive beast. The whole 'love that transcends time' theme was enjoyable, but the way the story was played out, just felt mediocre at times. Tom waits and Dracula's succubus vampire brides really saved this movie for me.

  • The Seventh Seal

    The Seventh Seal

    ★★★★

    Thought-Provoking, Existential, and humorous at times. The best part of this film is its Dialogue between characters. Not as mysterious and complex as persona, but it still deals with the themes of existential dread and meaning in one's life. Bergman is slowly becoming one of my favorite Directors and I can see why he's so revered amongst many in the Cinematic World.

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★

    Great Paul Thomas Anderson film. Great performances. Philip Seymour Hoffman steals every scene he's in, even if just in the background. Would've given it 5 stars if scotty had his kiss on new years.

  • Unforgiven

    Unforgiven

    ★★★★

    Eastwood in a western is always great to watch. Although, Gene Hackman had a standout performance as Little bill. Bit of a slow burn but it holds your attention, even in some of the slowed down scenes.