• Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Superman

    ★★★

  • Halloween

    ★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

  • Fist of Fury

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Pinocchio

    ★★★