Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spun

Spun

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry