Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
Edit this entry  
01
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The A-Team

The A-Team

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Catch and Release

Catch and Release

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Edit this entry  
29
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
After Yang

After Yang

2021
×
Edit this entry  
27
The Lost City

The Lost City

2022
×
Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
19
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
Edit this entry  
12
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
Edit this entry  
22
Hannah Gadsby's Nakedy Nudes

Hannah Gadsby's Nakedy Nudes

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
Edit this entry  
20
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

1966
×
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
Edit this entry  
11
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
Edit this entry  
29
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Line Goes Up: The Problem With NFTs

Line Goes Up: The Problem With NFTs

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
23
Begin Again

Begin Again

2013
×
Edit this entry  
22
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
Edit this entry  
17
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
Edit this entry  
15
True Grit

True Grit

2010
×
Edit this entry  
09
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
Edit this entry  
02
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hampstead

Hampstead

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
Edit this entry  
18
Signed, Sealed, Delivered for Christmas

Signed, Sealed, Delivered for Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
The Proposal

The Proposal

2009
×
Edit this entry