• The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

  • The Lost City

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

    ★½

  • Death on the Nile

  • Line Goes Up: The Problem With NFTs

    ★★★★

  • Scream

    ★★★★½

  • No Time to Die

  • Captain Volkonogov Escaped

  • The Green Knight

  • Pig

    ★★★★★

  • Gunpowder Milkshake

    ★★★★

  • After Yang

  • The Mitchells vs. The Machines

  • The Fallout

    ★★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • WandaVision

  • The Queen's Gambit

  • You Cannot Kill David Arquette

  • Emma.

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

  • Cats

  • Knives Out

  • Uncut Gems

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • And Then We Danced

  • Plus One

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Booksmart

  • Long Shot

  • The Favourite

  • A Simple Favor

  • Hannah Gadsby: Nanette

  • BlacKkKlansman

  • Wild Nights with Emily

    ★★★★

  • Hannah Gadsby's Nakedy Nudes

    ★★★

  • Tully

  • Colette

  • Sorry to Bother You

  • I, Tonya

  • Hampstead

    ½

  • Call Me by Your Name

  • Black Mirror: San Junipero

  • Always Shine

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Far from the Madding Crowd

  • Paul Blart: Mall Cop 2

  • Signed, Sealed, Delivered for Christmas

  • Over the Garden Wall

  • Gone Girl

  • The Phone Call

  • Begin Again

  • Young Adult

  • Scream 4

  • True Grit

  • The A-Team

  • Jennifer's Body

  • The Proposal

  • Juno

  • Catch and Release

  • Just Like Heaven

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • The Pacifier

  • The Stepford Wives

  • Mean Girls

  • Ella Enchanted

    ★★★★★

  • Down with Love

    ★★★★

  • Gosford Park

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

  • Charlie's Angels

  • American Psycho