• Beyond the Valley of the Dolls

    Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★½

    The Valley of the Dolls with more murder, whores, parties, and less drugs.

    One of the most fascinating aspects about this film is the screenplay written by superstar critic Roger Ebert. People say that Ebert hated weird exploitation films such as l Spit on your Grave, but this is fucking bizarre and funny, especially for an exploitation film. Like Valley of the Dolls, it is so-bad-its-good but I like Valley of the Dolls, Beyond not only is laugh-out-loud funny, entertaining, and bizarre, but I prefer this because of it's supreme honesty towards show-business that becomes so crazy, it's hard to not want more.

  • Raw

    Raw

    ★★★★★

    I was scared that this film wouldn't hold up, hell I put it in my top 10, but this is staying in that top 10 stop.

    Julia Ducournau is one of my favorite female directors working today alongside Greta Gerwig, her films are wildly entertaining, disgusting, flawless executed when it comes to the technicalities of her material, and each show stories of human intrique that is impossible to ignore. Titane may be a better film, but Raw will always been the most entertaining (I haven't reached Titane so I should test this out).

  • Valley of the Dolls

    Valley of the Dolls

    ★★★

    All About Eve with more drugs and whores.

    The Valley of the Dolls is at times very well made, entertaining, boring, and with bad and misguided direction. This shit is so bad it's good but not in a laugh-out-loud way, it's mainly you just can't stop watching it, it can be so miserable when it comes to story and filmammihg in general that it becomes a joke, a very good joke that deserved that Criterion treatment.

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★½

    Christopher Nolan certainly is a very theatrical director, his films need to be seen on a big screen and I didnt see this or Barbie in theaters, it would have perhaps created a bigger impact but depending on the way you watch Oppenheimer, could either give or take away from your experience. I feel the way I watched it was acceptable, on my mom's dead, in a dark room, no distractions, on a decent-sized TV, the sound also made the…

  • Picnic at Hanging Rock

    Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

    This film fits extremely well with the term: "Every frame a painting" because every shot of this mvoie cpild be put in a museam and called high-class photography, I can truly see how this inspired Sofia Coppola and her films, I'm very glad that I just (almost) finiahed my Sofia Coppola binge; I'll rewatch Marie Antoinette soon. Going along with the technicalities of the film, with its hypnotic music and editing the main story itslef is so interesting that when…

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★★

    When people say a song has changed forever because of something such as a film, I can't exactly agree with that, but with this I do. Listening to Under Pressure separated from this film made my lips quiver and my emotions drop to a depressed state, this film is quiet in the way it makes you feel horrible at the end, it builds up to it like a jump scare, there's signs with the low music and long scenes of…

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★★★

    Sofia Coppola Binge #6

    I've grown to respect this movie so much, at first my rating was a 3.5, then a 3, and now a 4, a rating that might go up and down over time and I define feel that my true love for this love will grow as I age because I'm just a fucking pretentious 17-year-old going to college soon, I relate more to Scarlett Johnhansson's character the most because of her age but because of Bill…

  • Somewhere

    Somewhere

    ★★★★½

    Sofia Coppola Binge #5

    Is the character going to go somewhere ?
    Will somewhere be worth it?
    Is this movie going...somewhere?

    Somewhere is Sofia Coppola's minimalist film following Stephen Dorff's Johnny Marco, a disassociated actor who spends time with his 11-year-old daughter Cleo, played by Elle Fanning. The movie takes it's time to ultimately do almost nothing near it's end, it reminds me of Jeanne Dielman, 24 quai du Commerce, 1080 Bruxelles, it seems to be doing nothing but what…

  • The Virgin Suicides

    The Virgin Suicides

    ★★★★½

    Sofia Coppola Binge #4

    I know a movie is good when, despite having seen it before, you are still shocked and more anxious than the first time you you watch it, there are moments in The Virgin Suicides that are so cringy, depressing, and blunt that itbmanages to gasp your imagination about what we are watching. The Virgin Suicides uses it's expert directing that makes the film flow throughout the seasons, weird but fitting performances from it's actors that remind…

  • On the Rocks

    On the Rocks

    ★★★½

    Sofia Coppola Binge #3

    On the Rocks seems to be one of those director's films, those films by directors that don't stand up to their predecessors but should get at least a bit more attention. For Tarantino it's The Hateful Eight, Lynch with Lost Highway, Haneke with The Seventh Continent, Gerwig with Nights and Weekends (I know she co-directed it), and Coppola's film is on thr same level as those. It's not my favorite of her's so far, but this…

  • The Beguiled

    The Beguiled

    ★★★★

    Sofia Coppola Binge #2

    Going from the horrible, but interesting, lighting of The Bling Ring to the glorious look of The Beguiled, a creepy film about obsession, desire, repression, and gender relations. The way Coppola uses her women to break gender norms, the objectification of a man through the middle dinner scene creates a great window into the lives of each and every one of the girls at the school, almost like Isabelle Huppert during Walter's audition in The Piano…

  • The Bling Ring

    The Bling Ring

    ★★★½

    Sofia Coppola Binge #1

    This is the start of my Sofia Coppola binge, starting from shortest to longest and when I tried to watch this 3 hours before I actually watched it, I thought I made a huge mistake. I've seen three other Sofia Coppola films: Virgin Suicides, Lost in Translation, and Marie Antoinette and those are some gorgeous pieces of film, but The Bling Ring at times can look absolutely hideous with its overexposed lighting, it looks fine at…