Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
May December

May December

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hug

The Hug

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twelfth Night

Twelfth Night

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
28
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twelfth Night

Twelfth Night

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interview with a Cannibal

Interview with a Cannibal

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell Night

Hell Night

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Pieces

Pieces

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry