Sort by

renee has logged 56 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tower of Terror

Tower of Terror

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Return to Halloweentown

Return to Halloweentown

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry