Renata has logged 45 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
31
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
Edit this entry  
27
O Fim e o Princípio

O Fim e o Princípio

2006
×
Edit this entry  
27
The Best Things in the World

The Best Things in the World

2010
×
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
Edit this entry  
25
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
23
Sweat

Sweat

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Swindle

The Swindle

1997
×
★★½
Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Bed with Victoria

In Bed with Victoria

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Eletrodoméstica

Eletrodoméstica

2005
×
Edit this entry  
19
The World Cup in Recife

The World Cup in Recife

2014
×
Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
18
Blackhat

Blackhat

2015
×
Edit this entry  
17
Loki

Loki

2021
×
Edit this entry  
17
Love for Sale

Love for Sale

2006
×
Edit this entry  
16
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Cow

First Cow

2019
×
Edit this entry  
11
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Y'a qu'à pas baiser.

Y'a qu'à pas baiser.

1971
×
Edit this entry  
10
Juno

Juno

2007
×
Edit this entry  
08
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
06
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
Edit this entry  
05
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
05
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
05
Risky Business

Risky Business

1983
×
Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
04
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
Edit this entry  
02
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
Read the review Edit this entry