Renata has logged 208 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
21
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Sidereal

Sidereal

2021
×
Edit this entry  
12
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Marighella

Marighella

2019
×
Edit this entry  
30
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
Edit this entry  
12
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
Edit this entry  
26
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Three Kings

Three Kings

1999
×
Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
Edit this entry  
07
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
Edit this entry  
07
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry  
30
The American Friend

The American Friend

1977
×
Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
Edit this entry  
29
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Edit this entry  
15
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tomboy

Tomboy

2011
×
Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
14
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
09
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Edit this entry