Sort by

reibureibu has logged 118 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Read the review Edit this entry  
30
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
Read the review Edit this entry  
30
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Angel

The Angel

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Her

Her

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crossroads

Crossroads

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue

Blue

1993
×
Read the review Edit this entry  
25
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
Submarine

Submarine

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Angst

Angst

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Comedy

The Comedy

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gruesome Twosome

The Gruesome Twosome

1967
×
Read the review Edit this entry  
21
The Witch's Curse

The Witch's Curse

1962
×
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
Read the review Edit this entry