Sort by

Reese has logged 227 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nancy

Nancy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elliot: The Littlest Reindeer

Elliot: The Littlest Reindeer

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry