reel_reviews_ has logged 257 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Safety

Safety

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry