• Casino

    Casino

    ★★★★

    not perfect by any means but propulsive, excessive, and fun. great performances all around, and a great repeat watch. i suppose it just lacks a certain sense of importance that puts it a step above (i certainly think some folks’ opinion that the movie is among the greatest indictments of capitalism on film is more than a bit overstated) but hey, i must have seen all 3 hours of it at least a dozen times.

  • Aliens

    Aliens

    ★★★★★

    I mean it’s hard not to say just what everyone else had said right? brilliant in every way and i hate to go with talking about influence like “any sort of action/thriller/sci-go movie that’s come in the last near 40 years wouldn’t exist without it” but it really is true and the thing is, it’s still better than the vast majority of what came after.

  • Hard Target

    Hard Target

    ★★★★

    john woo nails it, transforming a mediocre script and jcvd’s limitations with his artistry into a well-crafted gem much better than most american action movies of the time - especially those to which hard target would probably be unfairly compared (like most seagal garbage). there’s a real beauty and flair here, and beyond that it’s just a lot of fun. immensely underrated, just wish there’s be a way to find and restore the directors cut.

  • Léon: The Professional

    Léon: The Professional

    ★★★

    oldman is absolutely incredible, reno is a great presence, the action scenes are brilliantly done, really evocative use of nyc at the end of an era... i just can’t get past how uncomfortable the relationship between portman and reno gets. really hard to sit through some of those points in the middle, but well worth the watch.

  • Heavy Metal

    Heavy Metal

    ★★★★

    really stupid, really uneven, but a lot of fun. the animation is absolutely gorgeous and worth the watch alone, really makes me want to dive into that era of so-called adult animation.

    i might argue that this is the greatest comic book movie ever made in that it encapsulates the sum experience of reading a comic book as an adolescent. need to see if it holds up to repeat viewings.

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    i am emotionally wrecked, smiling with tears in my eyes, throughout the final act every viewing. one of the most achingly beautiful pieces of art i’ve ever seen. i remain happily surprised that something so breathtaking actually achieved some level of recognition (not that that recognition actually means anything, but if it made more people watch it beyond the art house scene then,..)

    every actor, every choice made by the filmmakers, does justice to the story of chiron’s development into…

  • Meet the Deedles

    Meet the Deedles

    i recall this movie being very formative for me as a 5 year old. probably ingrained my love of ska, for example, and i recall quoting it a lot. however, upon watching it for the first time in decades, it’s really fucking bad. leads are incredibly unlikeable and my god, paul walker was a bad actor. after 10 minutes it ceased even being a fun nostalgia trip.

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★★

    boogie nights improves every time i watch it, as you soak in all the little details, character moments, bits of overlapping dialogue, and the immersive sense of place established in mapping the valley porn scene of the time. wahlberg’s combination of naïveté and bravado have almost never been better used (with the exception of perhaps the other guys and pain and gain, but those were much less subtle) and burt reynolds and moore are incredibly affecting as the parental figures…

  • The Long Goodbye

    The Long Goodbye

    ★★★

    definitely a few interesting elements, particularly the characters/performances of marlowe and augustine, and some great cinematography and evocation of early 70s LA, but there were definitely large stretches that felt frustratingly inert. might be one of those i need to sit with and get beyond the plot.

  • Bloodsport

    Bloodsport

    ★★★★

    the ideal of a van damme movie, pretty much plotless and brainless, nice ass shot, fun to watch with friends

  • The Way of the Gun

    The Way of the Gun

    ★★★

    the opening scene is a misstep, definitely grasping for some of that tarantino/usual suspects easy cult status but there’s some fun here. the performances and the climax especially really carry it.

  • The Long Good Friday

    The Long Good Friday

    ★★★★★

    a classic. hoskins is a force of nature, giving a performance that should be seen as as iconic as those of pacino and de niro in similar roles.

    further, beyond an amazing score and brilliant direction, the film functions brilliantly as an allegory for the empire in decline, particularly in the way that it weaves in the struggle of the ira against the brash and cunning, yet ultimately brutish and foolish machinations of the patriotic “corporation”. this is something that,…