Nate has written 31 reviews for films during 2020.

  • Thief

    Thief

    ★★★★

    this is one that’s gonna stick with me and i’m already liking more the more i think about it. ESPECIALLY the less you think about the movie as a heist movie, which i kind of went in with, instead as a character study. frank is one of the most incredibly compelling characters i’ve seen, and there’s no other movie i’ve seen that really gets into that archetype’s psychology so perfectly.

    it’s interesting too bc mann actually tries this again, to…

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

    Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

    ★★★★

    watched this along the first two and while it’s still awesome it’s not quite at the same level - much more punctuated in terms of its violence and devotes itself more to an exploration of its world with the different disputes, contracts, ethical quandaries, etc.

    this was really intriguing but it takes til the last 15 or so minutes for things to explode - i would normally think of this as great pacing but the first 2 did well at…

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

    Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

    ★★★★★

    it’s been a minute since i watched shogun assassin so i need to rewatch to be sure, but after sword of vengeance, i got really hit by how much of a difference there is between the sequence of films proper and that dubbed mashed-up piece of art; maybe i should be more ashamed that i wasn’t expecting that.

    that said, this is an amazing movie and kicks things up having taken full advantage of the first film to set the…

  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

    Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

    ★★★★★

    glad to have finally marathoned the first 3 lone wolf and cub movies after having loved shogun assassin. sword of vengeance sets things up beautifully - a lot of elegant simplicity in the revenge plot and the characters and full advantage taken of some remarkable rural shooting locations set up alongside the wild violence and dark humor. 

    the sound design is something that i particularly love re: the simplicity. during the swordplay scenes there’s very little sound outside of musical…

  • Go

    Go

    ★★★★

    first time watching in like a decade; better than i remembered, a lot of great young actors doing their thing (olyphant in particular) and some really fun vignettes.

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon

    ★★★★★

    hard to describe how perfect everything about this one felt. might add some additional thoughts later/upon a repeat viewing.

  • The Player

    The Player

    this is for posterity, no rating and not really a review - i tried watching this but it was so damn disinteresting i had to stop halfway through. made all the worse in that you could tell everyone involved thought they were really sticking it to... themselves? idk, murder is the least of the well documented perversity of hollywood.

    nice to see d’onofrio tho

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    only movie that’s made me cry upon repeat viewings as an adult

  • Society

    Society

    ★★★★★

    i fucking love this movie

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★

    nothing compared to watching this with friends as a middle schooler, i thought it was the cutting edge of satire alongside south park. like probably everyone else in my generation i watched it many times in high school. 


    i still hold it in the same regard as i hold south park; see my rating for what that means.

  • Casino

    Casino

    ★★★★

    not perfect by any means but propulsive, excessive, and fun. great performances all around, and a great repeat watch. i suppose it just lacks a certain sense of importance that puts it a step above (i certainly think some folks’ opinion that the movie is among the greatest indictments of capitalism on film is more than a bit overstated) but hey, i must have seen all 3 hours of it at least a dozen times.

  • Aliens

    Aliens

    ★★★★★

    I mean it’s hard not to say just what everyone else had said right? brilliant in every way and i hate to go with talking about influence like “any sort of action/thriller/sci-go movie that’s come in the last near 40 years wouldn’t exist without it” but it really is true and the thing is, it’s still better than the vast majority of what came after.