Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Edit this entry  
15
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Go

Go

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Society

Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Player

The Player

1992
×
Read the review Edit this entry  
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Meet the Deedles

Meet the Deedles

1998
×
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry