Rebecca has logged 123 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
24
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
14
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
★½
Edit this entry  
25
House

House

1977
×
Edit this entry  
20
Thank You and Good Night

Thank You and Good Night

1991
×
Read the review Edit this entry  
03
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Boys State

Boys State

2020
×
Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
28
All Together Now

All Together Now

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Edit this entry  
07
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
Edit this entry  
01
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry  
31
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Pride of the Yankees

The Pride of the Yankees

1942
×
★★★
Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
30
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Edit this entry  
24
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1994
×
Read the review Edit this entry  
19
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry