• The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I really thought I would love this more. I read a bit about it being the beginning of new wave French cinema (which I didn’t know) - but the realism is very well done and it was all very visually appealing. The story was just kind of flat for me. I didn’t want to see a movie about a kid being tortured but this tortured soul seemed to have a harder time accepting his circumstances (maybe because he is seemingly older minded than his age) - the actor is fantastic. Very realistic. He plays his part perfectly. I just expected a bigger story.

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★★

    Rosario Dawson. Rosario Dawson. Rosario Dawson

  • Brian Regan: I Walked on the Moon

    Brian Regan: I Walked on the Moon

    ★★★★★

    This is the first special I saw of Brian Regan’s and I have loved him since. I don’t think any of his other specials live up to this one.

  • Peppermint Candy

    Peppermint Candy

    ★★★½

    This is a really well made film - painful but good. There are parts that dragged for me but the entire film and the way it flows together makes it mostly work. The flashbacks - right after the hook - it took me a little too long to realize what was completely happening. But like movies made in this kind of order, this too pays off by the end.

  • That Thing You Do!

    That Thing You Do!

    ★★½

    I thought I would enjoy this more. It felt a little lifeless. There are still moments that are really entertaining, I just felt like all in all it should have been better.

  • A Sun

    A Sun

    ★★★★½

    I kept putting this off until tonight when I finally watched it. A shocking opening scene sets up the emotional intensity of the rest of the film. The characters are all so interesting - they all try to mask how they feel - some better at that than others- but they all were able to elicit heavy emotion even when that emotion is masked behind indifference or a joke. I love the themes of being seen/unseen or the sun/shade. 

    Definitely tragic but worth it.

  • The Happiness of the Katakuris

    The Happiness of the Katakuris

    ★★★★

    This movie is crazy. I think I laughed way more than I was supposed to!

  • Tokyo Twilight

    Tokyo Twilight

    ★★★★★

    This reminds me of Tokyo Story - in that it has the complete feel of an Ozu film with a darker, deeper theme. This pulled a lot of emotion out of me. Brilliant

  • Rustin

    Rustin

    ★★★

    I like the movie but the style - the very cookie cutter storytelling with way too pretty of an ending - it takes away from the impact of the rest. However, this format works for a reason and there isn’t a boring part. I knew a lot going in but it’s always so incredible to see the footage and photos of all the people who were there.

  • Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

    Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

    ★★★½

    This is a fun movie. It was made in 1982 so the uprising of movies about punk rock, and this one has the added effect of being pro women! 

    It’s not a masterpiece but it’s good. I think I may have loved it in 1982.

  • Wonka

    Wonka

    ★½

    I didn’t expect it to be good so I’m not sad. But I wanted it to be laughable. I think my opinion of timothee is deteriorating. But my daughter screams no as I type this so I’ll give him another chance but ONE MORE.

  • The Man Who Fell to Earth

    The Man Who Fell to Earth

    ★★★

    Of course, I love to see David Bowie in anything. And he’s perfectly odd for his role as an alien humanoid. I also liked Mary Lou. My issue is that the time line gets really strange and I don’t feel like I caught everything I was supposed to. I could see loving this movie in the right place with the right people. But I can see people hating it too.