Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Plan 75

Plan 75

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rustin

Rustin

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hidden Blade

The Hidden Blade

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wonka

Wonka

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Good Person

A Good Person

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Peace by Chocolate

Peace by Chocolate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
22
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Riceboy Sleeps

Riceboy Sleeps

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?

Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Take Care of Maya

Take Care of Maya

2023
×
★★★★
Edit this entry  
14
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Orphan

Orphan

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry