• Vertigo

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • The Ten Commandments

    ★★★

  • The Searchers

    ★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • The War of the Worlds

    ★½

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★

  • Strangers on a Train

    ★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★½

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • The Turning Point

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Sanshiro Sugata

    ★★½

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Dumbo

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • City Lights

    ★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★