Sort by

Matthew has logged 75 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry